Yemek Odası DekorasyonSabah, öğle ve akşamları ailece veya arkadaşlarla toplanıp keyifli yemeklerin yenildiği yemek odası, evin en önemli bölümlerinden biridir. Evinizin bu alanında değişiklik yapmak istiyorsanız, birkaç noktaya dikkat etmeniz gerek. Mobilyalarınızda veya aksesuarlarınızda küçük değişiklikler yaparak yemek odanıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Vintage-Yemek-Odası-Modelleri-2

Yemek odasında masa seçimi önemlidir. Salonunuzun şekline ve masayı koyacağınız alanın boyutlarına göre bir mobilya seçmelisiniz. Salonun biçimine göre dikdörtgen, yuvarlak veya kare masa kullanabilirsiniz.

Kalabalık bir aileye sahip veya fazla misafir ağırlayan biriyseniz sekiz ve daha fazla kişinin birlikte olabileceği bir yemek masası tercih etmenizde fayda var. Bu noktada açılır masalar ideal bir seçim olabilir. Ancak günlük kullanım için daha küçük bir yemek masası yeterli olacaktır.

yemek-odasi-dekorasyon

Yemek masası ve avize arasındaki mesafe de fazla uzak olmamalı. Avizenin tavana asıldığı yerden masanın üst tablasına kadar olan mesafesi yaklaşık 81-97 cm olmalı. Ayrıca masa genişliği ışık kaynağının 1\4’ünden fazlaysa mekanda en az iki aydınlatma elemanı kullanmanız gerekir.

Masanın altında kullanacağınız halının ölçüleri de önemli. Sandalyenin arka ayakları ile halı kenarı arasında 15-20 cm mesafe olmalı. Örneğin altı kişilik dikdörtgen yemek masasının altında 20×25 cm’lik bir halı kullanmak uygundur.

Masa ortası süsünüzün kol genişliğini geçmemesine özen gösterin. Bunun için dirseğinizi masaya koyup ölçebilirsiniz. Misafirlerin oturur haldeyken birbirlerini rahatça görebilmeleri için masa süsü dirsek boyundan yüksek olmamalı. Yüksek bir aranjman düşündüyseniz, masanın ortası yerine kenarına doğru yerleştirmeyi tercih edin.

konsol

Masanın etrafında sergileyeceğiniz servis tabakları, sandalye minderleri ile aydınlatma elemanları ve daha birçok şey birbiriyle uyumlu olmalı. Ancak küçük zıtlıklar ile mekanı daha farklı ve sevimli bir hale getirebilirsiniz. Masif bir takımı beyaz lake konsolla tamamlayarak sıcak bir hava yaratabilirsiniz.

Country tarzını seviyorsanız, yemek odanıza çiçek desenli perdeler, masa örtüleri ve pötikareli minderlerle hareket katabilirsiniz.

Doğal ahşap masanızı eski tarz sandalyelerle tamamlayarak ortama vintage bir hava verirken, modern sandalyelerde daha güncel bir görünüm yakalayabilirsiniz.

sandalye

Tüm sandalyeleri aynı model seçmek yerine farklı renk ve malzemeden sandalyeleri bir arada kullanabilirsiniz. Ahşap ve metal sandalyeleri bir araya getirerek zıtlığın uyumundan yararlanabilirsiniz.

Yemek odanızda dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da aydınlatmadır. Odanın boyutuna ve odada kullandığınız renklere göre bir aydınlatma elemanı seçmenizi öneririz. Açık renklere sahip bir yemek odasında yumuşak bir ışık yeterliyken, koyu renklere sahip bir ev dekorasyonu örneğinde daha güçlü bir aydınlatma kullanmanız gerekebilir. Aydınlatma elemanı yeterli düzeyde ışık vermeli ve genelde masanın ortasına gelecek şekilde asılmalıdır

Yemek alanınızda pencere bulunuyorsa, perde seçiminde de dikkatli olmalısınız. Rustik modellerde perdeler zeminde en fazla 2,54-7,62 cm arasında birikmeli. Aksi takdirde kumaş yığını gibi durabilir.

Sandalye seçimi de önemli. Dömiklasik bir yemek odanız varsa, çubuklu sırt veya klasik vintage stili çapraz atkılı sırta sahip sandalyeleri kullanabilirsiniz.

 

 Bir önceki yazımız olan Kapı Yenilemek başlıklı makalemizde dekorasyon, dekorasyon fikirleri ve kapı kaplamak hakkında bilgiler verilmektedir.


Yemek Odası Dekorasyon Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık