Mobilya Alışverişi: Tasarruf Etmeniz için 6 İpucu 

Mobilyalar büyük bir harcama kalemi olabiliyor.  Kısa bir süre sonra paramparça olacak olan kalitesiz ürünlere yıl içinde  harcadığınız paralar, doğal olarak banka hesabınızda da hasara yol açıyor.

Peki  bir yandan akıllıca alışveriş yaparken, diğer yandan tasarruf etmek mümkün mü? Burada size alışverişinizi yaparken yardımcı olacak 5 ipucu paylaştık:

Mobilya Alışverişi için ipuçları:

1. Online ‘Antikalara’ Dikkat Edin

Alıcı ve satıcıları bir araya getiren online merkezler antika veya vintage ürünlerin kalitesi veya durumları konusunda garanti verme zorunluluğuna sahip değiller. Eğer sık sık – eski veya yeni – ikinci el parçalar satın alıyorsanız, alıcıları sahte ürünlerden ya da yanlış tanıtılan ürünlerden koruyan dolandırıcılıklara ya da siber sigorta poliçelerine sahip olduğunuzdan emin olun. Bu sigorta planları dava ve tahkim olması halinde sizi korur. Yoksa, büyük bir risk altında kalırsınız.

Banka kartı kullanmak veya havale yapmak yerine – her zaman kredi kartı ile ödeme yapmamız daha güvebli. Böylece, sahte ya da hasarlı bir ürün ile karşılaşırsanız, ödemenizi durdurabilirsiniz.

2. Etiketlere Aldanmayın

Türkiye’de satılan yeni mobilyaların çoğunun Çin’den  ithal ediliyor  ve bunların el işçiliği gittikçe iyileşse de  ürünlerin çoğu hala kullanılan malzemeleri doğru şekilde açıklayan etiketlere sahip değil. Bu konuda çok bilgili değilseniz, cilalarının farklı olduğunu düşünebilirsiniz (vişne ağacı, ceviz ağacı, vs.). Ancak farklı üreticiler bunlara farklı açıklamalar getirebilir. Pek çok ürün birkaç ahşabın ya da yapıştırılmış parçaların bir karışımı olabilir ve çatlar çünkü ahşap zayıflar veya doğru şekilde inşa edilemez.Ürünü yaratmak için ahşapları karıştırmak illa ki ahşabı zayıflatacak anlamına gelmez. Ama şayet üretici doğru yapışkanı kullanmazsa ya da ahşabın kalitesi iyi değilse, ürün zayıflayacaktır.

Gerçek sağlam ahşaplar genellikle daha uzun ömürlüdür çünkü kompozisyonları nedeniyle zayıflamazlar. Eğer farkı anlayacak bir uzmanlığa sahip değilseniz, hem parçalar hem de işçilik için bir yıllık garanti aldığınızdan emin olun.

3. Bildiğiniz Mağazalardan Şaşmayın ve Online Alışveriş Yapın

Güvenilir daha önce alışveriş yaptığınız sitelerden ve mağazalardan alışveriş yapın. Eğer mağazaları düzenli olarak takip ederseniz indirim dönemlerini yakalayabilir, stoklar tükenmeden dilediğiniz ürünlere sahip olursunuz. Eğer bu size zor geliyorsa İndirim Kodlarım isimli kupon sitesini takip ederek kampanya ve fırsatlardan daha kolay haberdar olursunuz. Öyle ki  zaman zaman online mağazaların yayımladıkları kodlar ile alışverişinizi reel alışverişlerinizden daha ucuza getirirsiniz. Örneğin şurada örneklerini görüntüleyebileceğiniz ikea indirim kodu ya da evmanya indirim kodu ile yılda  yüzlerce lira tasarruf edebilirsiniz.

4. Toplu Teslimat Tercih Edin

Eğer evinizin tamamını döşeyecekseniz, teslim edilecek ürünlerinizin tamamı için paket bir kargo fiyatı arayın. Giderek artan yakıt fiyatları nedeniyle kargo maliyetleri de yükselmekte; bu nedenle tasarruf etmenizin en iyi yollarından biri toplu teslimatı tercih etmek olabilir. Bunun yanı sıra, yerel perakendecilerin nakliyat ücretleri daha uygundur ve hatta ücretsiz kargo yapabilirler – bu nedenle, online alışveriş yaparken kargo ücretlerini kıyaslamayı unutmayın. (Zincir mağazaların kargo ücretleri daha yüksek olabilir).

5. Toptan Alışveriş Yapın

Genellikle halka satış yapmayan toptancılar, özellikle deri gibi jenerik kumaşlar satan kumaşçılar,toptan alışveriş yapabileceğiniz yerlerdir.  Bu toptancıları arayın ve onlardan alışveriş yapıp yapamayacağınızı sorun, sonrasında ise, herhangi bir mobilya mağazasında yapacağınız gibi pazarlık yapmaya başlayın. Pek çok toptancı ücretsiz kargo hizmeti de sunar.

6. Yırtık Kumaşlarınıza Yama Yapın

Mevcut kumaşlarınızı ve perdelerinizi yenilemek yerine, neden yırtık yerlerine yama yapmıyorsunuz? Yaşadığınız yere yakın bir kumaş toptancısını ziyaret ederek  bir tasarım merkezinden çok daha uygun fiyata yamalar bulabilirsiniz.

ev

ev1

ev3

ev5Bir önceki yazımız olan Bahçe ve Balkon Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizde bahçe dekorsayon fikirleri, bahçe tasarım ve bahçe tasarımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Mobilya Alışverişi: Tasarruf Etmeniz için 6 İpucu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık