Küçük Salonları Büyük Göstermek

22 Eylül 2015
452 kez görüntülendiEv dekorasyonunda kendi evinin büyüklüğüne dikkat etmeyenler genellikle hüsrana uğrar. Dekorasyon da kıyafet seçimi gibi, güzel kıyafet değil, üzerinize güzel duran kıyafet mantığıyla yapılmalıdır.

Çoğu insan evinin küçüklüğünü sorun eder ancak doğru şekilde dekore edilmiş bir ev için küçüklüğü avantaj bile olabilir. Aşağıda verdiğimiz tüyolar ile küçük salonlarınızı çok şık bir yaşam alanına çevirebilirsiniz. Küçük salonları büyük göstermek için neler yapılabilir, salon dekorasyon fikirleri ile birlikte göz atalım.

kücük-salon

Salon Rengi Olarak Açık Tonları Tercih Edin

Küçük mekanlarda mat ve açık renklerin tercih edilmesi mekanın daha geniş ve ferah gözükmesini sağlar. Aynı şekilde yer döşemeleri de açık renk olduğunda salonunuz olduğundan daha geniş gözükecektir.

Küçük Salon Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Gün içinde evin olabildiğince iyi ışık almasını sağlayın. Aydınlık artınca mekanın nasılda geniş göründüğüne şaşıracaksınız. Perdelerinizi açık tutmaya gayret edin, eğer dışarıdaki manzara hoşunuza gitmiyorsa çeşitli bitkilerle camınızın önünü renklendirebilirsiniz.

Hava karardıktan sonra ise tavan aydınlatması dışında ek aydınlatmalarla salonu daha ferah hale getirebilirsiniz. Lambaderler, spot lambalar yada iyi gizlenmiş led aydınlatmalar. Unutmayın, karanlık kalan her köşe salonunuzun daha da küçük gözükmesine neden olacaktır.

kücük-salon-aydinlatma

Ayna Kullanarak Mekanı Genişletin

Aynalar ışığı yansıtır ve bu yansımayla çoğalan ışık salonunuzu olduğundan daha geniş gösterir. Doğru yerlere yerleştirilmiş aynalar salonunuza hem şıklık hemde genişlik kazandıracaktır.

küçük-salon-ayna

Salonunuza Göre Eşya Seçin!

Mobilya showroomları geniş mekanlardır ve mobilya seçerken mekanın etkisiyle eşyalar bize olduğundan daha küçük gelir. Salonunun m2 sini unutup, eşyanın albenisine kapılan ve koca koca koltukları küçücük salonuna sığdırmaya çalışan çok insana rastlarsınız. Özellikle ülkemizde eşya seçerken ev hiç dikkate alınmaz:)  Eşya almadan önce salonunuzun ölçülerini alıp, alacağınız eşyanın ölçülerini belirleyip ona göre yola koyulmakta fayda var. Yerden ayakla yükselen, kibar koltuklar salonunuzu daha büyük gösterecektir unutmayın.

Küçük Salonlara Duvar Kağıdı

Küçük salonlar için duvar kağıdı seçerken küçük desenli duvar kağıtlarını tercih etmek iyidir. İri desenli duvar kağıtları salonunuzu olduğundan daha küçük gösterecektir.

Salonunuzun küçük olması sizi üzmesin, küçük mekanları güzel yaşam alanlarına çevirmek bu basit ipuçları ile çok kolay:)Bir önceki yazımız olan Bavuldan Raf Yapımı başlıklı makalemizde bavuldan raf yapımı, bavuldan raf yapma ve ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık