Keçeden Çiçek Yapımı

30 Mart 2015
1.144 kez görüntülendikeçedençiçek2

 

keçedençiçek

Kapı süslerinde, çantalarda ve bir çok yerde gördüğüm keçeden çiçekleri yapmak meğerse çok kolaymış. Bununla ilgili nerde ne bulabilirim diye arar duruken bir sürü şey çıktı önüme. Hele bazıları var ki öylesine kolay. Dedim yok canım ben denesem böyle yapamam. Ama denedim daha bile güzel oldu 🙂 Facebook sayfamda kapı süsleri paylaşmıştım. Kendimiz yapabileceğimiz. Size göstereceğim çiçek yapma teknikleriyle emin olun daha güzellerini gönlünüze göre yapabilirsiniz. Keçe gerçekten çok güzel bir kumaş böyle şeyler için. Hem kestikten sonra orasından burasından ip çıkmıyor hem de hacimli duruyor. Keçenin çeşitli kalınlıkta olanları var. Çiçek yapımında inceleri kullanıyoruz. Ama mesela kalın kalıp gibi durması gereken bir yerde keçeyi sadece keserek kalıp gibi kullanacaksanız kalınları tercih edebilirsiniz.

keçecençiçek1

keçedençiçek3

 

Ayakkabılarda, tokalarda, kına gecesi süsü olarak bu çiçeklerden faydalanabilirsiniz.

Yaparken ihtiyacınız olan malzemeler;

 1. Keçeler
 2. Silikon tabancası, kuvvetli bir yapıştırıcı veya iğne iplik (dikiş biraz zaman alabilir bu arada, yapıştırmak daha iyi bir tercih)
 3. Kağıttan kalıp (bu kalıpları elinizle çizebilirsiniz, bilgisayardan çıktı alabilirsiniz)
 4. Makaskeçeçiek

Yapımını biraz detaylıca anlatmam gerekiyor. Zira resimlerdeki şekilde yapabileceğiniz gibi size kolaylık olması açısından vereceğim birkaç ipucu var.

 1. Tek bir çiçek için 6 tane çiçek şekli,1 veya 2 tane yaprak ve 2×2 gibi minik bir kare kesmek gerekiyor.
 2. Kalıpları keçenin üzerine koyup kurşun kalemle çizin ve kesin.
 3. Çiçek şeklinin ortasına minik bir silikon sürüp 2ye katlayın arından tam dibine silikon sürüp 4e katlayın. 6sını da bu şekilde yapın.
 4. Şimdi o kestiğimiz minik karenin üzerine resimdeki gibi 4 taneyi yapıştırın. Resimde karenin üzerine yapıştırmamış. Ama karenin üzerine yapıştırmak büyük kolaylık sağlayacaktır.
 5. Kalan son 2 parçayı da yapıştırdığımız 4 tane parçanın üstüne hacimli ve şık olacak şekilde yapıştırın.
 6. En son yaprağı en alta kenardan biraz gözükecek şekilde yapıştırdıktan sonra çiçeğimiz bitti.
 7. Eğer resimdeki gibi toka, broş gibi kullanacaksanız ufak bir daire daha kesip onun üzerinden toka, iğne veya tacı yapıştırmanız uygun olacaktır. (Resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz çözünürlüğü buraya ekleyince pek de güzel olmuyor.)keçedençiçekyapKeçelerden daha çeşit çeşit çiçekler yapılıyor. Onları da sitemde paylaşacağım.


Bir önceki yazımız olan Sevimli Harfler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş
 • SerpilAksu

  Sevgilerle


Yukarı Çık