Fazla Masrafa Girmeden Oturma Odanızı YenileyinEvinizin görünümü uzun süredir aynı ve bu içinizi mi sıkıyor? Belki üşengeçlik, belki değişikliğe karşı soğuk bakış açısı, belki bütçe sebebiyle evinizi yenilemekten çekiniyorsanız bu yazı size göre.

Aşağıda sizlerin evinizdeki en önemli alanlardan birisi olan oturma odası ve salonunuzu kolay adımlarda yenileyebilmeniz için bizden öneriler…

Zaman hızla akıp geçerken ve etrafınızdaki bir çok şey değişirken, yenilenirken, en çok huzur bulduğunuz ve zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz oturma odanızı ve salonunuzu yenilemek evinize ve size canlılık getirecektir.

İşte minik bütçelerle oturma odanızı 4 adımda yenileme kılavuzu:

küçük-salon-ayna

Yenilemeye oturma odası veya salondan başlamamızın temel sebebi, evde zamanın en çok geçtiği odalardan iki tanesinin bu odalar olması.

Filmlerin ve programların bu odada izlendiği, evdekilerin bir araya geldiği, sohbet ettiği ve bol bol zaman geçirdiği, kimi zaman çalıştığı, çoğu zaman rahat kanepe ve koltuklara sahip olan hayati noktalar da diyebiliriz. Bu sebeple bu odayı minik değişikliklerle yenilemek öncelikli görevimiz.

İşte başlıyoruz! Oturma Odası Dekorason

 

1. PERDELERİ YENİLEMEK

 

 

Ev Sihirbazý

Perdeler duvarlardan sonra odada en çok yer kaplayan ve en fazla göz önünde olan eşyalardan biri. Estetik olarak perdeler odanıza büyük bir etki yaratabilir. Perdelerin rengi ve tasarımı odanızdaki tüm temayı bile değiştirebilir. Belki bilmiyorsunuz ama perdenin malzemesi odadaki ışık ve ısıya birebir etki edebilir. Bu yüzden perdenin kumaş/malzemesi de seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden.

Oturma odası ve salondaki değişikliğe perdelerinizden başlayabilirsiniz. Odanızdaki mobilya ve eşyaların renklerine uyumlu olarak, şu an kullanıyor olduğunuzdan farklı bir renk seçmek odanıza yenilik getirecektir. Perdelerinizde gerçekleştireceğiniz bir yenilik (değişiklik) oturma odanızdaki atmosferi temelden ve hızlı şekilde değiştirecektir.

 

2. KIRLENT

kırlent

Duvar renklerini veya mobilyaları değiştirmek her zaman kolay ve hızlı bir çözüm olmayabilir. Odanıza kolay ve ekonomik bir şekilde makyaj veya değişiklik yapmanın yolu kırlent ve dekoratif yastık seçenekleri olabilir. Doğru seçimlerde bu küçücük değişiklik ve eklentiler köklü ve göze çarpan etkiler yaratabilirler. En güzel yanı ise hoşunuza gitmediğinde veya sıkıldığınızda çok kolay değişiklik yapabileceğiniz eşyalar olmalarıdır. Oturma odanızı yenilemek için kırlentler ve dekoratif yastıklar en kolay ve ekonomik çözümlerin başında geliyor.

3. KOLTUK ŞALI

koltuk-sali

Koltuk ve kanepelerinizin üzerinde odanıza renk katacağına ve yenilik getireceğine emin olabilirsiniz. Koltuk şalları fonksiyonaliteleri dışında, bulundukları alan ve noktaya küçük dokunuşlar katabilen ve özellikle renk açısından farklılık sağlayabilen eşyalar.

Gerek üzerinde durduğu kanepe ve koltuk, gerek ise odanın geri kalanında dikkat noktası haline gelebilecek bir dekoratif eşya olarak kullanmak çok kolay. Tıpkı kitaplar gibi. Kullanılmadığı zamanda bile dekorasyona ve tasarıma katkı sağlayabilen eşyalar. Odanızı yenilemek için koltuk şallarından başlamak hem ekonomik, hem de kolay bir başka çözüm olacaktır.

4. DEKORATİF AKSESUARLAR

vintage-dekorasyon

Minik bütçeler, minik değişiklikler, büyük yenilikler!

Dekoratif aksesuarlar oturma odası ve salonun olmazsa olmazları. Boyutları ve fiyatları odanıza katacaklarının yanında devede kulak kalıyor.

Ufacık bir ev dekorasyonu doğru yerde doğru şekilde kullanıldığında beklenmediği kadar büyük bir etkiyi yaratabilir. Aksesuarları tek başına kullanmak veya bir arada birden fazla aksesuar kullanmak da tercihe kalmış bir seçenekler.

Aksesuarlar dışında minik bütçelerle oturma odanızı yenileyebileceğiniz küçük DEKORATİF DEĞİŞİKLİKLER veya EKLENTİLER ise:

* Oturma odanızdaki sehpanın rengini değiştirmek. Oturma odanızdaki sehpanızı eğer uygunsa boyayabilir, boyatabilir veya yenisi ile değiştirebilirsiniz. Genelde mobilyalar ve oturma grubunun tam önünde ve odanın ortasında duran sehpadaki renk değişikliği odadaki atmosferi hızlıca değiştirebilir.

* Eğer odanızda önünde yeterli boş alan olan bir duvar varsa, bu bölümü canlı bir çiçek köşesi yaparak odanıza hareket canlılık ve yenilik getirebilirsiniz.

* Kafes tarzı aksesuarlar ile çiçek köşenize veya evin farklı noktalarına farklı katmanlar ekleyebilirsiniz.

 

İşte oturma odanızı ve salonunuzu minik bütçelerle yenilemeniz için 4 adımlık bir kılavuz yukarıda sizlerle.

Herhangi bir sorunuzda bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Yeni oturma odanızda/salonunuzda keyifli zaman geçirmeniz dileğiyle.

Kaynak: evde mobBir önceki yazımız olan İskandinav Tarzı Yatak Odası başlıklı makalemizde iskandinav tarzı yatak odası, iskandinav yatak odası ve yatak odası hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık