Duvar Süsleme

18 Kasım 2015
455 kez görüntülendiDış mekanlardaki ferahlığı ve huzuru, kapalı olan mekanlarda da yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız evinizin duvarlarını renklendirerek çok hoş bir canlılık katabilirsiniz. Duvarlarınızı en sevdiğiniz fotoğraflarla veya son olarak katılmış olduğunuz sergiden aldığınız bir resimle müthiş bir odak noktası haline dönüştürebilirsiniz.

Evinizin içinde duvarlarda sergi zamanı gibi bir tema oluşturmak istiyorsanız kullandığınız resim ve fotoğrafların çerçeveleri çok önemli olacaktır. Duvarlarınızın hareketlenmesi, oldukları mekana samimiyet ve sıcaklık kazandırabilmesi için kullanılan ışık da çok önemli olmaktadır. Nasıl ki sergi salonlarında gösterime çıkmış olan resimlerin tam üst kısımlarında, birer lamba varsa siz de resimlerinizin ve fotoğraflarınızın daha çarpıcı görünmesi için ışıktan mutlaka faydalanmalısınız.

duvar-susleme

Boş duvarlarınızla vedalaşın
Öncelikle duvarlarınızın dümdüz ve tek renk olmasını arka plana almanız gerekir. Beğendiğiniz bir tabloyu bir iç mekanda kullandığınızda mutlaka kendisini göstermesine yardımcı olmalısınız. Bu tabloyu alıp sadece asmakla iş bitmez. Tablo veya resme uygun kombinlerin satın alınması ve birlikte kullanılmasıyla sunumda zenginliği yakalayabilirsiniz.

Duvarlarınıza tablo veya resim yerine, ailece çekilmiş olan hatıra fotoğraflarınızı da koyabilirsiniz. Tercih ettiğiniz bu fotoğrafların çerçevelerinin gösterişli olmasına özen göstermeniz faydalı olacaktır. Eğer duvarlarınıza derinlik kazandırmak istiyorsanız, çeşitli boylarda aynaları da duvarlarınızda dekoratif amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

duvar-susleme2

İç mekanlarda ışık konumunun etkileri
Işıklandırma konusu, genel bir konu olması sebebiyle bu makalede ışıklandırmanın iç mekandaki önemi işlenecektir. Işık, objelerin görülmesini ve fark edilmesini sağlar. Ancak duvarlarda sergi teması işleneceği zaman ışık görülmekten çıkıp, objeleri gösteren konumuna gelir. İç mekan ışıklandırmalarında, ışığın bu mekanda nereden ve nasıl vurarak mekanda kullanıldığı çok önemlidir.

duvar-susleme3

Işığın kapalı mekanlara girebileceği yerler dört duvar ve tavandır. Elbette zemin kısmından da ışıklandırma sağlanabilir ancak çok istisnai bir durum olması sebebiyle bu durum göz ardı edilmektedir.

Işığın mekana tavandan girmesi hepimizin alışkın olduğu bir durumdur. Tavandan ışıklandırma ile mekan, genel olarak aydınlatılmaktadır ve herhangi bir noktaya işaret etmemektedir. Eğer spot olarak mekanın ışıklandırılmasını sağlarsanız, belirli noktalara dikkat çekmiş olursunuz. Örneğin duvara astığınız bir tablo veya resmin üst kısmına spot veya mobil bir ışıklandırma sistemi yerleştirirseniz, tablonuzun hak ettiği ilginin sağlanmasına yardımcı olursunuz. Böylece duvarlarda sergi zamanı temasının yaşanmasını sağlarsınız.

duvar-susleme4Bir önceki yazımız olan Giyinme Odası Önerileri başlıklı makalemizde giyim odası, giyim odası dekorasyonu ve giyim odası dolabı hakkında bilgiler verilmektedir.


Duvar Süsleme Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık